Hvar
Chorwacja » Dalmacja Perła wśród dalmackich wysp

Nieskażone piękno natury, słoneczna pogoda, krystalicznie czyste wody Adriatyku dokoła i urzekająca, śródziemnomorska architektura - oto, jak w kilku słowach podsumować można Hvar - jedną z najwspanialszych wysp świata i zdecydowanie najpiękniejszą spośród ponad tysiąca chorwackich, jakże zjawiskowych przecież wysp. Położona jest w południowej Dalmacji, w niedalekim sąsiedztwie Šolty, Braču, Półwyspu Pelješac i Korčuli. To przy okazji najdłuższa wyspa Adriatyku, odbijająca od lądu stałego na wysokości miasta Drvenik, licząca niewiele ponad jedenaście tysięcy mieszkańców i zajmująca teren niemal 300 km2. To tu co roku przybywają turyści z różnych zakątków świata, aby za stosunkowo niewielką kwotę spędzić niezapomniane wakacje. To tu również znajdują się największe w całej Chorwacji uprawy lawendy, dzięki czemu Hvar bywa nazywany również lawendową wyspą. Od północy znajdziemy tu liczne półwyspy i zatoczki, od południa zaś - połacie strome i skaliste. Największe miasto nosi nazwę tożsamą z wyspą i może pochwalić się najstarszym w całej Europie, założonym w 1612 roku i do dziś zachowanym teatrem. Równie znane miejscowości wyspy to Jelsa, Stari Grad, Vrboska i Sučuraj. Co ciekawe, bogate korzenie ma tu również sama turystyka - pierwsze stowarzyszenie turystyczne założono tu już w 1868 roku. Z kolei sto czterdzieści lat później, w roku 2008, krajobraz kulturowy wyspy pod nazwą Równiny Starego Gradu wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko to sprawia, że Chorwaci mają powód do dumy, turyści zaś - doskonałe perspektywy urlopowe.

Historia

Hvar już w czasach antycznych słynął ze swego bogactwa kulturowego i przyrodniczego, oraz korzystnego, strategicznego położenia, sprawdzającego się tak w kwestiach handlowych, jak i wojskowych. Początki życia na wyspie datuje się nawet na okres prehistoryczny - odnalezione w tamtejszych rejonach historyczne pozostałości mogą liczyć nawet wiele tysięcy lat. Powszechnie wiadomo, że rdzennych mieszkańców wysiedlili stąd Grecy, zakładając tu ok. 385 roku p.n.e. dwie osady, Pharos i Dimos. Z czasem Pharos, oznaczający w języku greckim latarnię morską, zaczął być stosowany jako nazwa całej wyspy. Późniejsze losy Hvaru były dość burzliwe - Greków wysiedlili stąd po przegranej bitwie Illiryjczycy, po których wyspę przejęli z kolei Rzymianie, a po nich - Wenecjanie. Pierwsi Chorwaci przybyli tu dopiero w średniowieczu. Później jeszcze wielokrotnie dochodziło do przetasowań w kwestii przynależności wyspy. Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 roku, panowanie nad Hvarem objęła Austria. Po niej przyszedł czas na...
Dodaj opinię o miejscowości: Hvar
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl